Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ : ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ!... (τρίτη φορά)

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Στην παράταση!

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ 69-75

Για τρίτη φορά φέτος εκτός έδρας αγώνας της Ιτέας πάει στην παράταση, με την ομάδα του Χρ.Μωραϊτη να επικρατεί της ΑΓΕ Χαλκίδας μετά από έξτρα 5λεπτο με 75-69!
Ακατάλληλο για καρδιακούς το παιχνίδι, με την ΑΓΕΧ στην καλύτερη φετινή της εμφάνιση να βάζει δύσκολα στην Ιτέα σε ένα μεγάλο ματς που κρίθηκε στο ένα σουτ!
Ο Γ.Σ.Ιτέας ξεκίνησε με…βομβαρδισμό από την περιφέρεια και με 5 τρίποντα στην α’ περιοδο (3 ο Πράππας) προηγήθηκε με 21-24.
Η ΑΓΕΧ όμως δεν το έβαζε κάτω και με τον Δημ.Βεζυρτζόγλου να βοηθάει σε πολλούς τομείς στην πρώτη του εμφάνιση το ματς είχε διαρκώς έντονο ενδιαφέρον.
Το ημίχρονο έληξε 36-39 και η γ’ περιοδος 53-52 με τον Δ.Βεζυρτζόγλου στην εκπνοή να πετυχαίνει τρίποντο από το ένα καλάθι στο άλλο!!!
Στη δ’ περίοδο η ΑΓΕΧ με ένα τρίποντο του Βελισσαράκου και καθοριστικούς πόντους των Κιάκου και Παστήρα προηγήθηκε με 63-56 μετά και από μια τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Μωραϊτης, αλλά η Ιτέα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη!
Με τρίποντο του Αγγελόπουλου μείωσε 63-59, με νέο τρίποντο του Ευθυμίου 63-62, με την ΑΓΕΧ να έχει…τάσεις αυτοκτονίας, χάνοντας μεταξύ άλλων στο 63-62 και 2 βολές με τον Παστήρα!
Στην τελευταία επίθεση η Ιτέα θα μπορούσε να πάρει και τη νίκη αλλά στα 4′ δευτερόλεπτα ο Γεωργαντάς είχε 1/2 βολές με τον αγώνα να πάει στην παράταση!
Εκεί οι φιλοξενούμενοι με την ψυχολογία στα ύψη, πήραν διαφορά στο σκορ και μαζί μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 75-69 με τους Γεωργαντα και Μπαντελά να δίνουν λύσεις στην επίθεση.

Διαιτητές: Γερονικολός-Μαμασούκα.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-24, 36-39, 53-52, 63-63 (καν.διάρκεια), 69-75 (τελ. αποτελ.).
ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Βελισσαράκος): Κιάκος 16, Σοϊλέδης, Παστήρας 21 (1), Τσάλλας 2, Μαλακασιώτης 10, Βεζυρτζόγλου Α. 6 (1), Βεζυρτζόγλου Δημ. 9 (2), Βελισσαράκος 5 (1), Πετρόγιαννης, Κικίδης Ν. 2, Ρίννης.
Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης): Παγώνης 2, Παπαθεοχάρης 5 (1), Μπαντελάς 14, Γεωργαντάς 15, Λύτρας, Αγγελόπουλος 15 (3), Πράππας 9 (3), Ευθυμίοου 11 (2), Παπαδήμας 1, Δημητρίου, Κουτρόγιαννος 3 (1), Σκούρας.