Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ : ΝΙΚΗ (άνδρες) & ΝΙΚΗ (παίδες)

Α' ΕΣΚΑΣΕ

Νίκη με άγχος!

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ - ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ  83-81

Το πρώτο ματς στην Ιστιαία ήταν…ματσάρα και κρίθηκε στο ένα σουτ. Σήμερα, η ιστορία επαναλήφθηκε στην Ιτέα, με το ίδιο φινάλε, με την ομάδα του Μωραϊτη να παίρνει τη νίκη με 83-81 απέναντι σε ένα Τελεθριακό που για μια ακόμα αγωνιστική ήταν εξαιρετικός μακριά από την έδρα του.
Ο αγώνας κρίθηκε στο τέλος, σε ένα ντέρμπι που πήγαινε στον πόντο. Ο Ρουμελιώτης με δύο πόντους μείωσε σε 80-79, η Ιτέα ξεκίνησε στα 30′ δευτερόλεπτα την τελευταία της επίθεση την οποία και εξάντλησε για να την ολοκληρώσει με τον καλύτερο τρόπο, με καλάθι τριών πόντων του Μπαντελά (83-79).
Στα 5′ δευτερόλεπτα που απέμεναν ο Κουμπές με δίποντο διαμόρφωσε το τελικό 83-81.
Αξίζει πάντως να σημειωθεί, πως οι φιλοξενούμενοι είχαν παράπονα από τη διαιτησία για τις δύο τεχνικές ποινές που δέχθηκαν στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.
Η Ιτέα ξέφυγε 2 φορές με 11 πόντους στο ματς, αλλά ο Τελεθριακός είχε πάντα απαντήσεις, προσπερνώντας στο σκορ αρκετές φορές, ακόμα και στην κρίσιμη τελευταία περίοδο, για να πάει το ματς στον πόντο στο φινάλε και να επικρατήσει η Ιτέα με 83-81.
Από την Ιτέα, στην οποία απουσίαζε ο τραυματίας Πράππας, ξεχώρισαν οι Γεωργαντάς, Παπαθεοχάρης και Μπαντελάς.
Από τον πολύ καλό Τελεθριακό, διακρίθηκαν οι Ρουμελιώτης, Ιωακείμ.
Διαιτητές: Ντάνος-Ζάχος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-19, 45-41, 60-58, 83-81.
Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης): Πασαλιμανιώτης, Παπαθεοχάρης 14 (3), Μπαντελάς 12 (2), Ντινόπουλος 3, Σκούρας, Αγγελόπουλος 10 (1), Κοντογιάννης 6 (1), Ευθυμίου 17, Πετράκος, Παρασκευόπουλος, Κουτρόγιαννος, Γεωργαντάς 20.
ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Δαδίτσιος): Μέτα 4, Ρουμελιώτης 10 (1), Μητρόπουλος 11 (2), Ιωακείμ 27 (3), Αφερείμ, Τσιτούμης, Κουμπές 8, Δήμου 3 (1), Τριανταφύλλου 9.
*****************************************

ΠΑΙΔΩΝ Β' ΦΑΣΗ Β' ΟΜΙΛΟΣ:

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ-ΜΑΛΕΣΙΝΑ 81-45

%ce%b9%cf%84%ce%b5%ce%b1-%cf%80%ce%b1%ce%b9%ce%b4%ce%b9%ce%ba%ce%bf-2016-17
Εξαιρεική η Ιτέα, μετέτρεψε το ντέρμπι του παιδικού πρωταθλήματος σε περίπατο, κερδίζοντας το αντίστοιχο τμήμα της Μαλεσίνας με 81-45.
Οι πιτσιρικάδες του Μωραϊτη ξεκίνησαν εντυπωσιακά, προηγήθηκαν με 16-0 και 27-9 στο 10λεπτο, για να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο φτάνοντας στη νίκη με 81-45, συνεχίζοντας έτσι αήττητοι στη β” φάση του παιδικού πρωταθλήματος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-9, 9-14, 22-10, 23-12.
Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης): Παγώνης 23 (1), Σανούδος 19 (2), Ιατρίδης 4, Φώτης, Δημητρίου 23 (3), Περδίκης, Αγουρίδης, Σανούδος Τ., Παπαδρόσος 7 (1), Αναγνωστάκος 5.
ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Θάνος): Καραμίντζος 8, Περλεπές, Καραστάθης Α. 6 (2), Ψωρομίτας 17 (1), Ταμπούρης, Μαρτίνου 7, Γκικόπουλος, Καραστάθης Σ., Δήμου 9 (1), Δημητρός.

πηγή : eviabasket